Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren 5627 sayılı enerji verimliliği kanununa göre binalar 2 Mayıs 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi almak zorundadır. Enerji kimlik belgesi genel olarak binaların kullandığı enerjileri ne oranda ve nasıl harcadığını ölçümleyen belgedir. 1 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılan binalar yapı ve oturma izni alabilmek için öncelikli olarak bu belgeyi alma zorunlulukları vardır. Ancak bu tarihten önce inşa edilmiş ve yapı iznini almış binalar 2 Mayıs 2017 tarihine kadar başvuru yaparak enerji kimlik belgelerini almalıdırlar. Bu tarihten sonra enerji kimlik belgesi almamış binalara cezai işlem uygulanacaktır.

Enerji kimlik belgesi alabilmek için bazı koşullar aranmaktadır. Binaların 50 metrekare üzerinde olması, sanayi işletmesi olmaması, ahır veya ağıl gibi binalar olmaması, ısıtma ve soğutma ihtiyacına gerek duyulmayan depo olmaması ve tarım alanı olmaması gerekmektedir. Bu yapılar dışında kalan tüm binalar enerji kimlik belgesi almak zorundadır. Enerji kimlik belgesinin geçerliliği 10 yıldır. 10 yıllık süre bitiminde bina sahipleri veya yöneticiler gerekli kurumlara yeniden başvuru yaparak belgelerini yeniletebilirler. Enerji kimlik belgesi bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bünyelerinde ekb uzmanı bulunduran özel danışmanlık işletmeleri de bu kapsam dahilinde yer almaktadır.

Enerji kimlik belgesi almak için öncelikli olarak bu kurumlara başvurularak enerji kimlik belgesi talep formu doldurulur. Bu form üzerinde binalar ile ilgili özellikler bulunmaktadır. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bu bilgiler doğrultusunda ekb uzmanı binada gerekli ölçümleri ve incelemeleri yaparak binaya A ile G arasında bir enerji değeri vererek enerji kimlik belgesini verir. A enerji sınıfı en yüksek enerji tasarrufu yapan binalara verilmektedir. Anlaşıldığı gibi G sınıfı da en düşük enerji tasarrufu yapan binalara sağlanır. Ekb uzmanı gerekli gördüğü takdirde binada kullanılan enerji kaynaklarının iyileştirilmesi ve daha tasarruflu hale getirilmesi için koşullar öne sürebilir. Bu koşullar yerine getirilerek binaların enerji kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanması sağlanır.

Enerji kimlik belgesi verilirken binaların ısı ve ses yalıtımları, doğal gaz sistemleri, enerji kullanan beyaz eşyaları ve elektrik sistemleri detaylı olarak kontrol edilir. Bu sistemlerin daha iyileştirilmesi bina sakinlerinin yararına olur. Hem faturalarda tasarruf edilmesini sağlar hem de enerji kimlik belgesinde yüksek bir sınıfa sahip olabilirler. Bu yüzden enerji sistemlerinin düzenli bakımı ve kontrolü her açıdan oldukça önemlidir.

Ekb fiyatları ( enerji kimlik belgesi fiyatları ) her binaya göre değişkenlik göstermektedir. 700 metrekare altı binalarda fiyat 320 TL’dir. Diğer konutlara metrekareye göre bu ücret 500 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik gösterir.

Enerji kimlik belgesinde fiyat belirlenirken dikkate alınan unsurlar şunlardır:

– Binanın yaşı: Binaların kaç yaşında olduğu fiyat belirlenirken oldukça önemlidir. Eski sistemler ile yapılan binalar daha çok enerji tüketmektedirler. Bu da ekb fiyatını etkilemektedir.

– Enerji kimlik belgesinin iskân veya ruhsat için mi gerekli olduğu: Yeni yapılan binaların yapı izinleri için mi gerekli olduğu önemli bir kriter olarak baz alınır.

– İnşaat ruhsatının tarihi: Binaların ruhsat tarihi ekb fiyatlarını etkiler. Yeni yapılan binalar ve eski binalar arasındaki fiyat farkı burada ortaya çıkmaktadır.

– Toplam kullanım alanı: Binalarda toplam kullanım alanı ekb fiyatlarının belirlenmesinde büyük rol oynar. Kullanım alanına göre tüketilen enerji hesaplanarak binanın enerji sınıfı değeri bulunur.

– Binaların ısıtma sistemleri: Binalarda kullanılan ısıtma sistemleri ekb fiyatı belirlenirken baz alınır. Isıtma sistemlerinin merkezi veya kombi olması fiyata etken eder. Tasarruflu seçeneklere sahip olan binalar daha uygun fiyatlar ile enerji kimlik belgesi alırlar.

Ücretsiz Teklif isteyin

 

Yapı türü:

Yapı Cinsi:

Blok Sayısı:

İnşaat Alanı (M2):

İl/ilçe

Ad- Soyad:

Telefon Numarası:

E-Posta Adresi