Blog

İSTANBUL ÜSKÜDAR ENERJİ KİMLİK BELGESİ

İstanbul Üsküdar enerji kimlik belgesi binaların cezai işleme maruz kalmamak ve iskan alabilmek için çıkartmakla yükümlü oldukları bir belgedir. Enerji kimlik belgesi 2011 yılında Enerji verimliliği kanununa bağlı olarak çıkartılan Binalarda enerji performansı yönetmeliği ile zorunlu hale getirilmiştir. Yönetmelikte enerji israflarının önüne geçerek milli kalkınmaya katkı sağlamak ve enerji kayıplarına karşı çevrenin korunması amaçlanmaktadır.

– Enerji kimlik belgesi alımında aşamalar nelerdir?

Enerji kimlik belgesi alabilmek için öncelikli olarak başvuruların yetkili kişi ve kurumlara yapılması gerekmektedir. Başvurular işleme alındıktan sonra kurumun uzmanları binalarda çeşitli denetimler gerçekleştirerek ölçümlerde bulunurlar. Bu denetimler yalıtım, ısıtma soğutma, aydınlatma, binaların sahip oldukları enerji teknolojileri, sera gazı salınım seviyesi ölçümü gibi alanlardan oluşur. Yapılan incelemeler sonrasında binalara bir enerji değeri atanır. Atanan enerji değeri ile birlikte enerji kimlik belgesi hazırlanarak başvuru sahiplerine teslim edilir.

İstanbul Üsküdar enerji kimlik belgesi nerden alınır?

Enerji kimlik belgesi başvuruları firmamızın web sitesi üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilir. Sitemizde bulunan ekb talep formunu doldurarak enerji kimlik belgesi almak için başvuru yapabilirsiniz. Firmamıza doğrudan da enerji kimlik belgesi başvuruları ekb formu ile yapılabilmektedir.

 – İstanbul Üsküdar ekb ile ilgili bilinmesi gerekenler:

Enerji kimlik belgesinin asıl amacı binaların ne kadarlık enerji israfı yaptığını ortaya çıkartmaktır. Yapılan ölçümler sonucunda enerji israfı yaşanan alanlar tespit edilebilir. Bu alanlarda iyileştirme çalışmaları yapılarak yaşanan israflar önlenebilmektedir.

Enerji kimlik belgeleri her 10 yılda bir yenilenir. Değişen enerji teknolojileri ve binaların eskiyen enerji sistemleri bu yenilemenin temel nedenleri arasında bulunuyor. Tekrarlanan belge yenileme işlemlerinde binalarda yapılan denetimler de tekrarlanmaktadır. Enerji kimlik belgelerinin ücretleri binaların metrekare alanları üzerinden hesaplanmaktadır ve sabit bir belge ücreti bulunmamaktadır.

Enerji kimlik belgesini 50 metrekare üzeri tüm binalara alma zorunluluğu getirilmiştir. Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce yapılan binaların belirlenen tarihe kadar, sonra yapılan binaların ise iskan almadan önce evraklarını hazırlamaları gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi çıkartılmayan binalara iskan verilmemektedir. Enerji kimlik belgesi ile ilgili tüm sorularınızı iletişim numaralarımızdan bizlere iletebilir, binalarınızda ki enerji performansını arttırabilirsiniz.


İSTANBUL ÜSKÜDAR EKB TALEP FORMU

Aşağıdaki Enerji Kimlik Belgesi Formunu Doldurarak İstanbul Üsküdar için Bizden Ücretsiz Enerji kimlik belgesi Teklifi Alabilirsiniz. Ücretsiz Enerji Kimlik Belgesi Teklifiniz için EKB uzmanlarımız tarafından en geç 5 Saat içerisinde size geri dönüş sağlanacaktır.

Yapı türü:

Yapı Cinsi:

Blok Sayısı:

İnşaat Alanı (M2):

İl/ilçe

Ad- Soyad:

Telefon Numarası:

E-Posta Adresi

Leave a comment