SSS

Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Türkiye geneli enerji kimlik belgesi hakkında sizden gelen soruları cevaplamaya çalıştık. Daha fazla soru sormak için info@ekbtescil.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Alo enerji Kimlik Belgesi danışma hattından 0532 654 82 16 bizi arayarak ulaşabilirsiniz.

 

Enerji kimlik belgesi düzenlemek konusunda yetkiniz var mı ?

Evet, T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından enerji verimliliği danışmanlık şirketi olarak mevcut binalarda, mühendislik tescilli olarak Enerji Kimlik Belgesi uzmanlarımızca Enerji Kimlik Belgesi düzenlemek konusunda yetkilendirildik.

 Hangi şehirlerde hizmet veriyorsunuz ?

Türkiye’nin tüm şehirlerinde Enerji Kimlik Belgesi hizmeti veriyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana 81 farklı ilde hizmet gerçekleştirdik. Merkezimiz İstanbul olmak üzere kurumsal şubelerimiz Kayseri, Ankara, İzmir, Diyarbakır illerinde bulunmaktadır. Ayrıca bir çok ilde enerji kimlik belgesi temsilciliklerimiz mevcut.

 EKB nedir? EKB ne işe yarar?

EKB Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren binanızın enerji performansını gösteren belgedir.

Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nasıl alınır?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), Firmamızın yetkili EKB uzmanlarından mimar ve mühendisler tarafından hazırlanır ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanır. EKB satın almak için bize telefonla ulaşabilir veya mail atarak bilgi talep edebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) ne zaman yürürlüğe girdi?

Yasa Kapsamında 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra yapılan yeni binalara zorunlu kılındı. Mevcut binalar ise 02.05.2017 tarihi itibariyle çıkartmış olması gerekir.

Enerji Kimlik Belgesi’nin gerekli evraklar nelerdir ?

Mimari proje, yapı yada kullanım ruhsatı, ısı yalıtım raporu, elektrik projesi ve mekanik tesisat projesi Enerji Kimlik Belge’nizin hazırlanması için yeterlidir.

Enerji Kimlik Belgesi almak zorunlu mudur?

5 Aralık 2008 Tarihli 27050 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ile yeni veya mevcut binaların Enerji kimlik belgesi alması zorunlu kılınmıştır. Yeni bina yaptıracaksınız Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmadan ruhsat alamazsınız. Mevcut binanıza en geç 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundasınız. Eğer binayı kiralayacaksanız veya satacaksanız Enerji Kimlik Belgesi olmadan bu işlemleri yapamazsınız.

Bina enerji sınıfını yükseltmek için neler yapılabilir?

Mevcut bir binanın Enerji Sınıfını yükseltmek için bazı tadilat yada iyileştirme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Örneğin bina dış duvar ve çatısına yalıtım yaptırılabilir, sıhhi sıcak su güneş panelleriyle sağlanabilir, aydınlatma, ısıtma ve soğutmada enerji verimli ürünler kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise hesaplamalarda sadece binanın kendisine ait bilgilerin hesaplamalarda kullanılacak olmasıdır. Örneğin kullanılan beyaz eşya, televizyon, split klima gibi eşyalar ve kullanım alışkanlıklarından kaynaklanan farklılıklar binanın Enerji Sınıfına etki etmeyecektir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Hangi Kanun ve Yönetmeliğe Dayanmaktadır?

“5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği” hükümlerine göre, yönetmelik kapsamındaki Yeni bina yaptıracaksınız Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmadan ruhsat alamazsınız.  Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı olarak 05.12.2009 tarihi itibariyle yürürlülüğe giren Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği hükümlerine göre, tüm binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) zorunluluğu getirilmiştir.

Hangi Binalar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Zorunluluğu ve Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği Dışında Kalır?

Sanayi alanlarında işletme ve üretim faaliyetleri yürütülen binalar, planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar, toplam kullanım alanı 50 m²’nin altında olan binalar, seralar, atölyeler ve münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl ve benzeri binalar dışında tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olması zorunludur.

Merkezi Isıtma Sistemi Zorunluluğu Kaç m² den Sonra Geliyor?

05.12.2009 tarihinde yürürlülüğe giren ve 01.04.2010 tarihinde revize edilen Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre; kullanım alanı 2000 m² ve üstündeki yeni binalarda merkezi ısıtma sistemi zorunluluğu getirilmiştir.

Enerji Kimlik Belgesini (EKB) Yeni Binalar ve Mevcut Binalar İçin Kimler Hazırlayacak?

Mevcut binalar için EKB’yi, Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri (EVD) verebilir. Yeni tasarlanan binalar için ise, proje tasarımı aşamasındaki yetkili firmalar verebilir. Mimarlar, İnşaat Mühendisleri, Makine Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri.

Yeni Bina ve Mevcut Bina Tanımına Hangi Binalar Giriyor?

01.01.2011 tarihden önce yapı ruhsatı alınıp yapımı devam eden veya yapımı tamamlanan binaya mevcut bina denir. 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı için başvuru yapan binalar ise, yeni binalar tanımına girer.

Mevcut Binalar İçin Enerji Kimlik Belgesi Alma Zorunluluğu Ne Zamana Kadardır?

02.05.2007 tarih ve 26510 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlülüğe giren Enerji Verimliliği Kanununa göre bu zorunluluk 10 yıl sonra yani 02.05.2017 tarihine kadardır.

Enerji Kimlik Belgesini (EKB) Almanın Avantajları Nelerdir?

Vergi indirimleri, alım satımlarda dairenin değer kazanımı ve yeni binalarda kullanım başladıktan sonra ısıtma, soğutma için yapılacak harcamalarda %50 ye varan tasarruflar gerçekleşecektir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Kaç Yıl Geçerlidir?

Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi hazırlanılacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Çıkartmamanın Cezası?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) yönetmenliğinde göre EKB belgesi bulunmayan dairelerde 20.000,00TL‘ye kadar maddi cezai işlem Çevre ve Şehircilik Bakanlığın ve alt kurumlar aracılığıyla uygulanmaktadır. Ve Daire ile ilgili herhangi bir işlem yapılamaz, kiraya verilemez ve satış işlemi gerçekleştiremez.

Hangi Binalar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Zorunluluğu ve Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği Dışında Kalır?

Sanayi alanlarında işletme ve üretim faaliyetleri yürütülen binalar, planlanan kullanım süresi iki yıldan az olan binalar, toplam kullanım alanı 50 m²’nin altında olan binalar, seralar, atölyeler ve münferit olarak inşa edilen ve ısıtılmasına ve soğutulmasına gerek duyulmayan depo, cephanelik, ardiye, ahır, ağıl ve benzeri binalar dışında tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olması zorunludur.

www.ekbtescil.com

Enerji Kimlik Belgesi satın almak için bizimle iletişime geçin lütfen.

EKB TALEP FORMU

Yapı türü:

Yapı Cinsi:

Blok Sayısı:

İnşaat Alanı (M2):

İl/ilçe

Ad- Soyad:

Telefon Numarası:

E-Posta Adresi

Bayimiz Olun